بازداشت و بی خبری از وضعیت تعداد دیگری از فعالان سایبری در مشهد

به گزارش منابع حقوق بشری، تعداد دیگری از فعالان سایبری و دگراندیشان منتقد حکومت، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شدند.

فیسبوکی ها

بر اساس گزارش ها، روز یکشنبه پنجم مرداد ماه ۹۳ “حمید حکمتی”، “اسماعیل ایزدی”، “فرید صارمی”، “علی چینی ساز”، “زهرا کعبی”، “فرجاد صالحی” و یک تن دیگر، توسط ماموران امنیتی در مشهد بازداشت شدند.

این هفت فعال سایبری در مرکز فرهنگی «خاک» توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت و به محلی نامعلوم منتقل شده اند.

 

گزارش ها حاکی از آن است که ماموران امنیتی در پی این رخداد، به منازل “ایزدی” و “صارمی” مراجعه و ضمن تفتیش آن محل، کامپیوترهای شخصی، مدارک و فایل های موجود و گیرنده ماهواره را ضبط و با خود منتقل کردند.

 

هنوز با گذشت چند روز از بازداشت این چند فعال سایبری-فیسبوکی، از وضعیت و محل نگهداری آنان خبری منتشر نشده و پیگیری خانواده های آنان نیز نتیجه ای در بر نداشته است.

 

گفتنی است آقایان “حکمتی” و “چینی ساز” از وبلاگ نویسان منتقد بوده و در وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ (عاشورا) نیز بازداشت شده بودند. همچنین “اسماعیل ایزدی” به دلیل فعالیتهای دانشجویی، مورد توبیخ کمیته انضباطی قرار گرفته بود.

 

فشار بر فعالان سایبری و اینترنتی در ایران همچنان رو به افزایش است و نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی به طور سیستماتیک می‌کوشند تا استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توئیتر را مهار کنند. این در حالیست که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در آغاز کارش به ایرانیان وعدۀ آزادی استفاده از اینترنت را داده بود.

 

طی ماههای اخیر، تعدادی از فعالان وبلاگ نویس و فیسبوکی، مورد بازداشت و محکومیت قرار گرفتند، که از جمله توسط قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب هشت تن از آنان به اتهاماتی از جمله “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “توهین به مقدسات” و “توهین به سران قوا” مجموعا به حدود ۱۲۷ سال حبس محکوم شدند.

 

بر اساس گزارش ها، قرارگاه ثارالله (وابسته به سپاه) این افراد را از تیر ماه سال گذشته در شهرهای تهران، شیراز، کرمان، یزد و آبادان مورد پیگرد قرار داده و بازداشت کرده بود.

از جمله، رویا صابری نژاد نوبخت، تبعه ایرانی تبار بریتانیا که پس از سفر به ایران به منظور دیدار با خانواده، توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده و طی حکم قاضی مقیسه، به بیست سال حبس تعزیری محکوم شد. این تبعه ایرانی تبار بریتانیایی، به اتهام گردآوری اطلاعات به منظور اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات اسلام، محکوم شده است. رویا صابری و همسرش از شش سال پیش در استاکپورت واقع در حومه شهر منچستر زندگی کرده‌اند و دارای تابعیت دوگانه بریتانیایی و ایرانی هستند.

 

طی روزهای اخیر و در واکنش ها نسبت به وضعیت وب نگاران و فعالان مطبوعاتی در ایران، سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر کرده و تاکید نموده است که “ایران یکی از سرکوبگرترین کشورهای جهان در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی است و در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١٤این کشور ، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.”

777 thoughts on “بازداشت و بی خبری از وضعیت تعداد دیگری از فعالان سایبری در مشهد