هما هودفر: در اوین شکنجه فیزیکی نبود، اما شکنجه روحی روزمره بود

هما هودفر، شهروند ایرانی کانادایی که اخیرا از زندان اوین در تهران آزاد شده و به محل سکونتش در کانادا بازگشته، گفته است که در جریان حضورش در اوین، شاهد شکنجه فیزیکی نبوده، اما شکنجه روحی، از جمله تلاش برای ترساندن و شکستن افراد جریان داشت.

به گزارش بی بی سی، خانم هودفر گفته است که بازجویان علاقه داشتند فردی را که بازجویی می کنند به گریه بیندازند.

خانم هودفر ۶۵ ساله، استاد بازنشسته دانشکده مردم‌شناسی دانشگاه کونکوردیای کانادا است.

او در اولین مصاحبه با یک رسانه فارسی زبان پس از آزادی گفت که بازجویان گفته بودند او را در تابوت یا بر روی صندلی چرخدار به کانادا خواهند فرستاد، عکس های نامناسب به او نشان می دادند و سئوالاتشان را با داد و فریاد مطرح می کردند.

خانم هودفر در این مصاحبه توضیح داده است که تلاش کرده این حرف ها بر او اثر نداشته باشد و چون بازجویان به هدفشان در این زمینه نرسیدند در پی یادآوری محیط خانه و خانواده او بر آمدند.

هما هودفر توضیح داده که بازجویان از روی ای پد، فیلم تشییع جنازه همسرش را پیدا کردند و موسیقی ای را که به خواست همسرش در آن مراسم پخش می شد، برای او پخش کردند.

خانم هودفر می گوید به بازجویان گفته که موسیقی را قطع کنید اما آنها به او گفتند: “می خواهیم یاد کانادا بیفتی”.

به گفته خانم هودفر، “بازجوها از اینکه اصولگراها در انتخابات هفتم اسفند باخته بودند و رأی زیادی نیاورده بودند عصبانی بودند و من این را احساس می کردم. به جای اینکه فکر کنند اصولگرایان پشتوانه مردمی را در انتخابات از دست داده اند، آنها فکر می کردند کسانی از خارج آمدند و در انتخابات دخالت کردند”.

خانم هودفر در این مصاحبه گفته است: “سپاه از بازداشت من استفاده می کرد که دولت انتخابی را در خارج از ایران زیر سئوال ببرد”.

هما هودفر اسفند ماه سال گذشته به ایران سفر کرد و در خرداد بازداشت شد، اما سرانجام در اوایل مهرماه از اوین آزاد و بلافاصله با هواپیمای دولت عمان از طریق این کشور به محل سکونتش بازگشت.

او در توصیف روز آزادی اش می گوید “من را برده بودند آرایشگاه و در عرض ۲۵ دقیقه موی من را کوتاه و رنگ کردند. لباس من را هم آنها انتخاب کرده بودند که چه باشد که رنگش روشن بود. از سالن زیبایی من را بردند به فرودگاه مهرآباد و عازم شدم”.

خانم هودفر در مورد روابط ایران و کانادا گفت که وجود یک کانال ارتباطی و تماس میان کشورها حتی میان دو کشوری که در جنگ هستند را همیشه مفید می داند.

One thought on “هما هودفر: در اوین شکنجه فیزیکی نبود، اما شکنجه روحی روزمره بود

 • 05/01/2021 در t 17:17
  Permalink

  Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  I take pleasure in, lead to I discovered
  just what I used to be taking a look for. You’ve ended my 4
  day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.