بازداشت فعالین کارگرى در آستانه روز جهانى کارگر

در آستانه روز کارگر، نایب رئیس سندیکای شرکت واحد و یک عضو هیئت مدیره این سندیکا در خانه‌های خود در تهران بازداشت شدند. منابع موثق حقوق بشری نیز از دستگیری چندین فعال کارگری دیگر در تهران و سقز و مهاباد گزارش داده‌اند.

خبرگزاری ایلنا گزارش داده است که بامداد چهارشنبه (۹ اردیبهشت/ ۲۹ آوریل) دو تن از فعالان مستقل جامعه کارگری در تهران دستگیر شده‌اند. برپایه این گزارش‌ این دو نفر ابراهیم مددی، نایب رئیس سندیکای شرکت واحد و داود رضوی، عضو هیئت مدیره این سندیکا بوده‌اند.سایت “سندیکای کارگران شرکت واحد” نیز گزارش داده است که مأموران لباس شخصی پس از تفتیش خانه‌های این دو فعال کارگری، آن‌ها را با خود برده‌اند و در حال حاضر اطلاعی از مکان بازداشت آن‌ها در دست نیست.

 سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت ابراهیم مددی و داود رضوی را غیرقانونی خوانده و خواستار آزادی فوری آن‌ها شده‌اند.

نزدیکان مددی و رضوی در گزارش‌‌های اینترنتی نوشته‌اند که این دو فعال کارگری “قصد داشته‌اند به مناسبت روز کارگر در شماری از پایانه‌های شرکت واحد بین رانندگان و کارگران گل و شیرینی پخش کنند.”

ابراهیم مددی پیش از این به دلیل شرکت در اعتصابات کارگران شرکت واحد در سال ۱۳۸۴ به مدت سه سال زندانی بود. داود رضوی نیز سال گذشته هنگامی که به دعوت پنج سندیکای فرانسوی قصد سفر به پاریس را داشت، ممنوع الخروج و به دادگاه احضار شد.

داود رضوی از سال ۱۳۸۴ فعالیت کارگری سندیکایی خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۹۱ نیز بازنشسته شد. او تا کنون چندین مرتبه سابقه بازداشت و صدور حکم قضایی را در پرونده خود داشته است.

بازداشت دو فعال کارگری در مهاباد و سقز

همزمان برخی سایت‌های خبری نیز از بازداشت دو فعال کارگری به نام‌های محمود صالحی و عثمان اسماعیلی در شهرستان‌های سقز و مهاباد خبر داده‌اند. گفته می‌شود این دو نفر عصر روز سه‌شنبه (۸ اردیبهشت) بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

جوانمردی2

عثمان اسماعیلی کارگر ساختمانی و سخنگوی کمیته دفاع از کارگران زندانی در مهاباد است و بنابر گزارش‌ها بازداشت وی به هنگام کار ساختمانی صورت گرفته است.

بازداشت فعالان کارگری در ایران در آستانه روز جهانی کارگر (اول مه/ ۱۱ اردیبهشت) رخ می‌دهد و گزارش‌ها حاکی از شدت گرفتن موج برخورد با فعالین کارگری است.

 

دستگیری ها در تهران

همچنین منابع موثق حقوق بشری از بازداشت سیامک مرادی و مصطفی ندری که همراه با تعدادی از فعالان مدنی در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تحصن زده بودند، توسط ماموران امنیتی لباس شخصی خبر می دهند. این دو فرد از فعالان تجمع روز سه شنبه (روز قبل از دستگیری) در مقابل مجلس بودند، که روز چهارشنبه بازداشت شدند. از وضعیت آنان هنوز خبری منتشر نشده است.

مرادی کارگر

این کارگران معترض به همراه ده‌ها معلم بازنشسته، طی روزهای اخیر مقابل مجلس تجمع کرده و ضمن بیان خواسته های کارگری، خواستار آزادی دانشجویان، کارگران و معلمان زندانی و همچنین افشای فاسدان اقتصادی شده بودند.

لازم به ذکر است؛ روز سه شنبه در انتهای تجمع اعتراضی مقابل مجلس، دو تن از تجمع کنندگان (با مشخصات نامعلوم) در حالیکه در حال توزیع اعلامیه های تجمع روز جهانی کارگر بودند، توسط سرنشینان یک دستگاه خودروی پژو متوقف و بازداشت شدند.

70 thoughts on “بازداشت فعالین کارگرى در آستانه روز جهانى کارگر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.