تجمع اعتراضی ایرانیان مقیم بریتانیا مقابل دفتر عفو بین الملل در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران

در ادامه اعتراضات جهانی به نقض حقوق بشر در ایران و سرکوب معترضان ایرانی توسط جمهوری اسلامی، گروهی از ایرانیان مقیم بریتانیا، در برابر ساحتمان سازمان عفو بین‌الملل گرد هم آمدند تا با روشن کردن شمع  یاد زندانیان سیاسی و قربانیان خیزش اخیر مردمی در ایران را زنده نگه‌دارند.

WhatsApp Image 2018-01-27 at 12.47.53

به گزارش دیده بان حقوق بشرِ ایران، در این تجمع که روز جمعه ٢۶ ژانویه ۲۰۱٨، از ساعت ۳ تا ۵ بعدازظهر به دعوت کمیته هماهنگی تظاهرات در لندن  برگزار شد، شعارهایی به زبان انگلیسی سر داده شد از جمله:

Iran, yes, mullahs no, they are terrorist, they must go
ایران آری، ملاها نه، آنها تروریست هستند و باید بروند
They are murderers, they must go
آنها جنایتکار هستند و باید بروند
Down with Hezbollah, Down with ISIS, Down with Terrorist
سرنگون باد حزب الله، داعش و تروریست

بر پلاکاردهای حاضران جملاتی از این قبیل دیده می‌شد:

حمایت از رژیم دیکتاتور را پایان دهید
اعدام‌ها در ایران را پایان دهید
حقوق زن، حقوق بشر است

WhatsApp Image 2018-01-27 at 12.47.54

IMG-20180127-WA0012

در پایان این گردهمایی و تظاهرات بیانیه‌ای که از سوی کمیته برگزاری تهیه شده بود به سازمان عفو بین‌الملل تسلیم شد.

WhatsApp Image 2018-01-27 at 12.47.55(1)

در این بیانیه آمده است: «در خیزش های اخیر، ده‌ها هزار ایرانی که به مدت ۴۰ سال تحت ستم و سرکوب وحشیانه‌ی رژیم جمهوری اسلامی در ایران قرار دارند، در سراسر ایران از شهرهای کوچک گرفته تا بزرگ، به‌پا خاستند و تظاهرات کردند. ولی تظاهرات غالباً مسالمت‌آمیز آنها توسط نیروهای امنیتی و مامورین رژیم اسلامی به‌طرز وحشیانه‌ای سرکوب شد. صدها تن از معترضین که خواهان آزادی، عدالت و پایان دادن به فساد هستند به نحو ددمنشانه‌ای مورد ضرب و شتم قرار گرفته، دستگیر و شکنجه و به زندان افکنده شدند.  چندین مورد مرگ‌های مشکوک در زندان و جراحات شدید وارده بر زندانیان در زمانی که در زندان بودند تایید شده است. خانواده‌های دستگیرشدگان خبری از محل نگهداری  و وضعیت عزیزان خود ندارند. انتظار و بی‌خبری کامل از وضعیت عزیزان شکنجه‌ی مضاعفی است بر خانواده‌های دستگیر‌شدگان؛ البته اگر بنا را بر زنده بودن بازداشت‌شدگان بگذاریم.

این دلایلی است که چرا ما امروز در اینجا جمع شده‌ایم تا صدای وضعیت دهشتناک زندانیان عقیدتی در ایران باشیم. ما انتظار داریم که عفو بین‌الملل از نفوذ و احترام جهانی خود استفاده کند و وضعیت این قربانیان درمانده را برجسته کند و دولت‌های بریتانیا و کشورهای اروپایی را وادار کند که بر جمهوری اسلامی ایران فشار وارد آورند تا به نقض حقوق بشر در ایران پایان دهد و همه‌ی معترضین را که به صورت غیرعادلانه و غیرقانونی زندانی شده‌اند آزاد کند.»

به‌دنبال شعار دادن و به نمایش نهادن عکس‌های مربوط به موارد مختلف نقض حقوق بشر در ایران، بحث‌هایی در گوشه و کنار  محل گردهمایی جریان پیدا کرد.

دکتر نامدار بقایی یزدی که در میان حاضران بود طی سخنانی گفت: تنها دولت آمریکا و شخص رئیس جمهور آمریکاست که از خیزش مردم ایران حمایت کرده و از این بابت هم نامه‌ای تشکرآمیز از سوی شماری از ایرانیان بریتانیا به ایشان ارسال شده است تا به خاطر این پشتیبانی از وی سپاسگزاری شود.

دکتر بقایی گفت که پرزیدنت ترامپ به ترزا می نخست وزیر بریتانیا تاکید کرده است در شرایطی که  بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج می‌شود اگر در پی قراردادهایِ خوب با ایالات متحده آمریکاست باید دست از حمایت جمهوری اسلامی ایران بردارد. به نظر می‌رسد هدف سیاسی پرزیدنت ترامپ در مورد ایران- که آن را در همایش داووس سوئیس نیز تکرار کرد- تحت فشار گذاشتن شدید جمهوری اسلامی است تا به سیاست‌هایِ سرکوبگرانه در داخل کشور و مداخلات ماجراجویانه‌ی خود در منطقه پایان دهد.

 

بر اساس گزارش مذکور، در حدود ساعت ۵ بعد از ظهر پس از تسلیم بیانیه‌ به سازمان عفو بین‌الملل تظاهرات کنندگان به گردهمایی خود پایان دادند.

One thought on “تجمع اعتراضی ایرانیان مقیم بریتانیا مقابل دفتر عفو بین الملل در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران

 • 05/01/2021 در t 16:31
  Permalink

  Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!

  Extremely useful information specially the last part :
  ) I care for such info a lot. I was seeking this certain info for a
  very long time. Thank you and best of luck.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.