نگین تدریسی، شهروند بهایی به ۵ سال حبس محکوم شد

نگین تدریسی، شهروند بهایی ساکن تهران در دادگاه بدوی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. این شهروند بهایی در آبان ماه ۹۶ و در خلال مراسم دویستمین سالگرد تولد “بهاالله”، پیامبر آیین بهایی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در آذرماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

روز چهارشنبه ۲۹ خردادماه ۹۸، حکم ۵ سال حبس تعزیری نگین تدریسی، شهروند بهایی ساکن تهران به وکیل وی ابلاغ شد.

این شهروند بهایی در یادداشت کوتاهی در صفحه شخصی خود ضمن اشاره به ابلاغ حکم ۵ سال حبس تعزیری وی به وکیلش، مصادیق اتهامات مطروحه علیه خود را که در دادنامه صادره آمده است، “پرداخت شهریه کلاس زبان یک تبعه افغانستان، دادن مشاوره روانشناسی رفتاری، جنسی و اقتصادی، و نوشتن این جمله در دفتر شخصی که «مردم این منطقه نیازمند آموزش هستند»” عنوان کرده است.

این شهروند بهایی در تاریخ ۴ آبان‌ماه سال ۹۴ در خلال مراسمی که به مناسبت دویستمین سالگرد تولد “بهاالله” پیامبر آیین بهایی در منزل یکی دیگر از شهروندان بهایی در حال برگزاری بود توسط مأموران اداره اطلاعات دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

نگین تدریسی نهایتا در تاریخ ۱ آذرماه همان سال با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

1,019 thoughts on “نگین تدریسی، شهروند بهایی به ۵ سال حبس محکوم شد