منابع حقوق بشری در ايران از بازداشت شش شهروند عرب اهوازی توسط ماموران امینتی در نقاط مختلف شهر اهواز خبر دادند.

این در حالی است که وضعیت هشت تن دیگر از شهروندان عرب اهوازی که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب آن شهر به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده اند، نگران کننده مخابره شده است.

 

به گزارش منابع موثق حقوق بشری، روز پنجشنبه ۱۹آذر ماه ۹۴ – دهم دسامبر ۲۰۱۵، آقایان مجید کعبی، میلاد بن سعید، علی زینی وند، نعیم دلفیه در حوالی زندان سپیدار اهواز و وحید محمدموسایی و دانیال خیری در رامشیر توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت شده اند.

منابع خبری، از ضرب و شتم مجید کعبی و میلاد بن سعید هنگام بازداشت توسط ماموران گزارش داده اند.

 

هنوز از دلیل دستگیری، محل بازداشت و سرنوشت این فعالان خبری در دست نیست و مراجعه خانواده های تعدادی از بازداشتی ها به مراجع امنیتی استان، نتیجه ای نداشته است.

 

گفته می شود که این فعالان و همچنین گروهی از دیگر از کنشگران عرب اهواز، قصد برگزاری تجمعی اعتراضی نسبت به مرگ ناگهانی زندانی سیاسی، محمد حمادی را داشتند، که با برخورد ماموران امنیتی و لباس شخصی روبرو شدند. محمد حمادی از اهالی کوی گلستان شهر اهواز، هفته قبل به دلایلی نامعلوم در زندان درگذشت. آقای حمادی به دلیل فعالیت های قومی، توسط دادگاه انقلاب به ده سال و هفت ماه حبس محکوم شده بود. این زندانی جوان، مدت مدیدی را در زندان سپیدار اهواز به سر برد، تا اینکه چندی پیش به زندان شیبان منتقل گردید و همان جا بدون دلیل مشخصی فوت کرد.

 

در گزارشی دیگر اینکه، از وضعیت هشت تن از فعالان مدنی اهواز که اخیرا توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده اند، خبری در دست نمی باشد و شرایط آنان نگران کننده مخابره شده است.

 

بر اساس گزارش ها، در حال حاضر تعداد قابل توجهی زیادی از زندانیان و فعالان عرب در خوزستان، زیر احکام اعدام و حبس های طویل المدت قرار دارند.