دادگاه تجدید نظر بوشهر، حکم جدایی فرزندخوانده ۲ ساله زوج مسیحی را صادر کرد

با رای دادگاه تجدید نظر استان بوشهر، حکم جدایی فرزند خوانده ۲ ساله مریم فلاحی و سام خسروی زوج مسیحی که از ده هفتگی سرپرستی اش را برعهده داشتند، صادر شد. در حکم صادره آمده است، به دلیل مسلمان زاده بودن این کودک، خانواده مسیحی نمی‌تواند سرپرستی وی را برعهده داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ماده ۱۸، روز چهارشنبه ۲ مهر ۹۹، دادگاه تجدید نظر استان بوشهر حکم جدایی فرزندخوانده ۲ ساله مریم فلاحی و سام خسروی زوج مسیحی را که از ده هفتگی سرپرستی‌اش را برعهده داشتند، را صادر کرد.

بر اساس این گزارش، در حکم صادره آمده است، به دلیل مسلمان زاده بودن این کودک، خانواده مسیحی نمی‌تواند سرپرستی وی را برعهده داشته باشد.

این حکم در حالی تایید شده است که پیشتر در ۲۹ تیرماه قاضی دادگاه خانواده بوشهر با صدور حکمی اذعان کرد که «رابطه عاطفی شدیدی» بین کودک و زوج مسیحی، مریم فلاحی و سام خسروی، وجود دارد و با بازگشت این کودک بیمار به پرورشگاه، «آینده نامعلومی» در انتظار وی است و احتمال اینکه خانواده دیگری لیدیا را به دلیل بیماری اش به فرزندی به پذیرد، «صفر است».

در این گزارش آمده است، این کودک دو ساله از بیماری قلبی و گوارشی رنج می‌برد و بهزیستی نیز زوج مسیحی را از بیماری لیدیا با خبر نکرده بود. با این حال آنها بدون هیچ گونه اعتراضی تمام تلاش خود را جهت بهبود وضعیت کودک انجام می‌دهند. ناظر بهزیستی و پزشکی قانونی نیز تأیید کرده‌اند که در طول مدت سرپرستی، مریم فلاحی که سال‌ها در بیمارستان قلب بوشهر پرستار بوده و شوهرش، بهترین مراقبت‌ها را از این کودک انجام داده‌اند.

از سوی دیگر وکیل پرونده نیز اعلام کرد: “حکم قاضی برای جدایی لیدیا از زوج مسیحی، کاملاً برخلاف فتوای مکارم شیرازی و یوسف صانعی، دو مرجع تقلید شیعیان، است. ناصر مکارم شیرازی در پاسخ به توضیح و پرسش وکیل پرونده، فتوا داده بود که به دلیل «ضرورت»، کودک می‌تواند در این خانواده بماند. صانعی نیز فتوا داده که «سرپرستی وی به زوجین اشکال شرعی ندارد و غیر مسلمان بودن آنها مانع نیست و انتخاب دین با کودک پس از بلوغ است. همچنین صدور این حکم نه تنها تضاد با قوانین بین‌المللی بلکه با قوانین ایران نیز است.”

این وکیل دادگستری افزود: “در ماده ۳ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست ذکر شده کلیه اتباع ایرانی مقیم ایران می‌توانند کودکان را به سرپرستی بپذیرند و تخصیصی در ارتباط با مذهب ذکر نشده است، مطابق قانون اساسی موکلین اتباع ایرانی و مقیم ایران هستند و مذهب مسیحیت در نظام جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است که طبق بند ط ماده ۶ واگذاری طفل به مذاهب پذیرفته شده در قانون اساسی مجاز است و لذا طبق این قانون مانعی جهت سرپرستی فرزند توسط موکلین وجود ندارد.”

مریم فلاحی و سام خسروی، از جمله هفت نوکیش مسیحی هستند که در روز ۱۰ تیر ۹۸، توسط مأموران امنیتی بوشهر بازداشت و در دادگاه انقلاب بوشهر محاکمه شدند.

بر اساس حکم دادگاه انقلاب، سام خسروی، به یک سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت اقامت در بوشهر و مریم فلاحی به ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شدند.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.