تداوم بازداشت و اعتصاب غذای اسکندر لطفی در یکی از بازداشتگاه های امنیتی سنندج

اسکندر لطفی، عضو بازداشتی هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان از مورخ ۹ خردادماه تاکنون در اعتراض به تمدید قرار بازداشت خود و تحت فشار قرار دادن وی برای اخذ اعترافات اجباری، در اعتصاب غذا بسر میبرد. وی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، اسکندر لطفی، عضو هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان کماکان در بازداشت و اعتصاب غذا بسر میبرد.

بر اساس این گزارش، آقای لطفی طی تماسی که امروز دوشنبه ۱۶ خردادماه با خانواده داشته عنوان کرد: “روز پنج شنبه ۱۲ خرداد به او گفته شده سه روز دیگر از زندان سنندج به مریوان منتقل شده و پس از طی تشریفات قضایی و وثیقه گذاری آزاد می شود. اما متاسفانه این وعده مسئولان عملی نشده است.”

وی روز دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱، در اعتراض به تداوم بازداشت خود و تحت فشار قرار دادن وی برای اخذ اعترافات اجباری دست به اعتصاب غذا زد.

اسکندر لطفی در بازداشتگاه ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.

پیشتر تلویزیون دولتی ایران با انتشار گزارشی بازداشت دو تبعه فرانسوی را به تجمعات اعتراضی اخیر معلمان در کشور نسبت داده و اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه، شعبان محمدی و رسول بداغی، از فعالین صنفی معلمان را با این دو نفر مرتبط دانسته بود. گزارشی که با واکنش فعالین صنفی معلمان و انتشار چندین بیانیه از سوی آنان در محکومیت این اقدام مواجه شد.

اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه، از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و از لحظه بازداشت اعتصاب غذا کردند. مسعود نیکخواه در تاریخ ۲۱ اردیبهشت با تودیع قرار کفالت از زندان مریوان آزاد شده و یک روز بعد مجددا بازداشت شد.

اسکندر لطفی، فعال صنفی معلمان و بازرس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان پیشتر نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است.